E-BÜLTEN KAYIT OL


Uygulamalarla ilgili bilgilendirme maillerini almak istiyorsanız mail adresinizi yazınız.ÖNE ÇIKAN YAZILAR


ETİKETLER

AKUPUNKTUR


Akupunktur iki kelimenin birleşiminden meydana gelmektedir. Acus (iğne) puncture (batırma) kelimeleri akupunkturu oluşturur. İğne ile yapılan tedavi anlamındadır. Tedavinin 3000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İnsan dengesinde ying-yang dengesi mevcuttur ve bu denge halinde insan sağlıklı olmaktadır. Ying yang dengesinin bozulmasıyla insan vücudunda birçok sorun ve hastalık meydana gelmektedir. Akupunktur tedavisinin en önemli amacı da bu dengeyi korumaktır. Vücudumuzda 361 akupunktur noktası bulunur. Elliyi aşkın da ekstra noktalar vardır.

AKUPUNKTUR NASIL UYGULANIR?

Öncelikle hasta doktorumuz tarafından muayene edilir ve gerekli olan tanı konulur. Akupunktur da kullanılmak üzere birçok iğne bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ise çelik iğnelerdir. Bu iğneler çok ince ve sivrilerdir. Doktorumuz tarafından acı duyulmadan cilt altı veya kas içine bu iğneler batırılarak uygulanır. İğneler tek kullanımlıktır. İğnelerin uzunluğu 0,5 ile 8 cm arasındadır. Kalınlıkları ise 0,16 ile 0,5 m arasında değişmektedir.

Akupunktur iğneleri uygulandıktan sonra hasta genellikle 15-45 dakika arası yatarak tedavi edilir. Uygulamadaki amaç; akupunktur bölgelerini uyarmaktır.

AKUPUNKTUR HANGİ RAHATSIZLIKLARA İYİ GELMEKTEDİR?

 • Koroner kalp rahatsızlıklarında,
 • Kolesterol yüksekliğinde,
 • Kalp ritim bozukluklarında,
 • Aşırı terleme rahatsızlıklarında,
 • Boyun fıtığında,
 • Zayıflama,
 • Mide bulantısı,
 • Baş ağrısı,
 • Behçet hastalığı,
 • Yaralanma,
 • Menisküs yırtığı,
 • Romatoid artrit vb. birçok rahatsızlıkta akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir.

SEANS ARALIKLARI

Normal bir kür tedavisinde akupunktur 10 ile 30 seans arasında değişmektedir. Ancak hastalığın türü, süresi ve hastanın yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir. Seans aralığı 5 ile 10 gün arasında olmaktadır.

AKAPUNKTURUN ETKİ MEKANİZMALARI NELERDİR?

Akupunktur hem hücresel (fagositoz=mikrobu öldürme etkisi) hem de antikorlar immün sistemini uyarır ve fonksiyonlarını arttırır.
Otonom sistemi solunum, boşaltım, sindirim ve üreme fonksiyonlarını düzenler. Vücut sıvıları içindeki su, elektrolit, asit ve baz dengesinide kontrol altına alır.
Akupunktur uygulamasından sonra vücudun ürettiği morfin seviyesi arttığından kişi ağrılarından kurtulur ve sakinleşir.
Beyinde dopamin ve beta endorfin salgısını arttırır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri vardır. Ayrıca akupunkturun antidepresan etkisi de vardır. Bunu vücuttaki serotinin salgısını artırmakla gerçekleştirir.
Epilepsi, ilaç bağımlılığı, fobi, anksiyete (özellikle sigara bağımlılığı tedavisinde) etkilidir. Kişilerin uykularını düzene sokar ve stresten arınmalarını sağlar.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - Cuma 9:00 - 19:00
Cumartesi 9:00 - 18:00
Pazar Kapalı

SOSYAL MEDYA

KENDİNİZİ UZMANLARIMIZA EMANET EDİN

E-BÜLTEN KAYIT OL


Uygulamalarla ilgili bilgilendirme maillerini almak istiyorsanız mail adresinizi yazınız.